Dietetyka
Spaghetti z warzywnym ratatouille’em
Składniki:
- 20 pomidorków koktajlowych (truskawkowych, daktylowych, wiśniowych),
- 1 bakłażan,
- 1 mała cukinia (długości ok. 15 cm),
- 1 czerwona papryka,
- 1 średnia cebulka,
- 4 łyżki oliwy,
- 1 łyżka octu balsamicznego,
- 1-2 ząbki czosnku,
- duża szczypta soli,
- świeżo zmielony czarny pieprz,
- duża szczypta słodkiej papryki,
- 4 porcje spaghetti pełnoziarnistego lub makaronu bezglutenowego,
- 2 łyżki świeżej bazylii,
- 1 łyżeczka suszonego oregano,
- opcjonalnie: szczypta suszonego tymianku, 3-4 łyżeczki startego parmezanu lub sera peccorino lub nieaktywnych płatków drożdżowych.
Przygotowanie:
Nastawić piekarnik na 220 stopni. W naczyniu żaroodpornym ułożyć pomidorki, polać 2 łyżkami oliwy, posypać solą, pieprzem i dokładnie obtoczyć w oliwie.
Do miski przełożyć pokrojoną w 1-centymetrową kostkę cukinię, bakłażana, paprykę i cebulę, dodać 2 łyżki oliwy, czosnek, ocet, sól, pieprz, słodką paprykę, oregano i dokładnie obtoczyć w przyprawach. Przełożyć warzywa na blachę wyłożoną papierem do pieczenia (pojedyńczą warstwą), wstawić do piekarnika na wyższy poziom. Na niższym umieścić pomidorki. Piec ok. 20 minut, wyjąć, przewrócić warzywa i piec kolejne 10 minut aż do zrumienienia.
W międzyczasie ugotować makaron. Odlać wodę, a następnie do makaronu dodać upieczone warzywa wraz z oliwą i sosem powstałym podczas pieczenia. Posypać startym serem lub płatkami drożdżowymi i delikatnie wymieszać. Podawać posypane świeżymi lub suszonym ziołami i odrobiną sera/płatków.
Zamiast piec, warzywa można także poddusić na oliwie i kilku łyżkach wody, na końcu duszenia dodając pomidorki (aby się nie rozpadły). Makron można zastąpić ryżem lub ulubioną kaszą.
Na zdrowie!