Dietetyka
Domowa granola
Składniki:
- 2 1/2 szklanki płatków owsianych lub mieszanki różnych ulubionych płatków, np. jęczmiennych, żytnich itp.,
- 1/2 szklanki orzechów włoskich lub laskowych,
- 1/2 szklanki migdałów,
- 1/4 szklanki pestek dyni,
- 1/4 szklanki pestek słonecznika,
- 1/4 szklanki rodzynek,
- 1/4 szklanki suszonej żurawiny,
- 1/4 szklanki pokrojonych suszonych moreli, najlepiej na słońcu,
- 1/4 szklanki wiórków kokosowych (opcjonalnie),
- 1/4 szklanki (2-3 czubate łyżki) masła orzechowego lub oleju rafinowanego o delikatnym smaku, np. rzepakowego, ryżowego lub z pestek winogron,
- 2 łyżki syropu klonowego, z agawy lub miodu,
- 2 1/2 łyżki brązowego cukru,
- 1/4 łyżeczki soli himalajskiej,
- kilka łyżek wody.
Przygotowanie:
Piekarnik nastawiamy na 160 stopni.
W dużej misce łączymy syrop lub miód, sól oraz masło orzechowe lub olej, i dokładnie mieszamy, dodając kilka łyżek wody. Dodajemy płatki, posiekane grubo orzechy i migdały oraz wiórki kokosowe i pestki, i obtaczamy je w masie. Można dodać jeszcze kilka łyżek wody, jeśli masa jest zbyt gęsta. Następnie wykładamy ją cienką warstwą na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 30-35 minut mieszając kilka razy, aby płatki równomiernie się przyrumieniły. W chwili wyjmowania z piekarnika nie powinny być zbyt ciemne (będą gorzkie), po wyjęciu jeszcze odrobinę ściemnieją. Studzimy.
Ostudzoną granolę można pokruszyć na mniejsze kawałki, a następnie wymieszać z rodzynkami, żurawiną, pokrojonymi morelami i kokosem. Przechowywać w szklanym, zamkniętym słoju.
Do przygotowania granoli można użyć dowolnych orzechów czy bakalii: można dodać otręby, suszone wiśnie, śliwki, jagody goji, nasiona chia, sezam czy siemię lniane – w zależności o upodobań i tego, co akurat mamy w domu. Zamiast cukru czy syropu można dodać rozgniecionego banana lub 3/4 szklanki puree z pieczonej dyni.
Na zdrowie!